تحصیل در تایلند

سال تحصیلی دانشگاه های تایلند از ماه ژوئن تا مارس و تعطیلات آن از اول آپریل تا 31 می است. زبان آموزشی نیز در دانشگاه ها انگلیسی و تایلندی می باشد.

مقاطع آموزش عالی

مقطع كارشناسی معمولا 4 سال است. ( به غیر از بعضی رشته های خاص مانند معماری و داروسازی که 5 سال و پزشکی و دندانپزشکی که 6 سال است )  دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی باید دارای حداقل میانگین نمراتی 2 ( متوسط یا C) باشند.

دانشجویان لیسانسیه ای که معدل نمراتی برابر 2/5 ( نسبتا خوب یا  +C ) یا بالاتر داشته باشند می توانند وارد دوره کارشناسی ارشد بشوند. این دوره نیز معمولا 2 سال است و دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید معدلی برابر با 3/5 ( خیلی خوب یا +B ) یا بالاتر داشته باشند.

دوره دکتری نیز مستلزم حداقل 3 سال کار پژوهشی و علمی است. يك پروژه پايان ‌نامه دكترا بايد دارای بالاترين سطح پيشرفت آكادميك باشد. دانشجويان همچنين بايد گزارشات مطالعاتی و سمينارهایی را در طول مدت تحصيل خود ارائه دهند.

پذیرش تحصیلی

دانشجویان خارجی که ملیت تایلندی ندارند برای تحصیل در دانشگاه ها یا مراکز آموزش عالی تایلند ملزم به داشتن گواهینامه پایان دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی ( برای ورود به مقطع کارشناسی ) یا مدرک لیسانس ( برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد ) یا مدرک کارشناسی ارشد ( برای ورود به مقطع دکتری ) می باشند. همچنین بعضی از دانشگاه ها از متقاضیان ورود به دانشگاه، مدرک زبان آیلتس یا تافل می خواهند. ( معمولا در صورت نداشتن این مدرک، دانشجو باید در امتحان زبان دانشگاه شرکت کند و در صورت نیاز کلاس های زبان دانشگاه را بگذراند. )

ويزای غير مهاجرتی نیز برای رفتن به تایلند مورد نياز است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

دانشگاه های تایلند که مورد تایید وزارت علوم هستند عبارتند از:

 در كليه رشته ها و مقاطع تحصيلی Asian Institute of Technology *

 در كليه رشته ها و مقاطع تحصيلی King Mangkut's University of Technology Thonburi *

 تا مقطع كارشناسی ارشد در كليه رشته ها (Assumption University (ABAC *

 

منابع: iranculture، خبرنامه آموزش عالی

ساير سايتهای مرتبط